Napjainkban a modern életmód és az átlagéletkor növekedésének következményeként megnőtt a fizioterápiás kezelésekre szoruló betegek száma, és egyre nagyobb az igény a természetes gyógymódok alkalmazására is. A megelőzésben, gyógyításban és a rehabilitációban alkalmazott gyógyszeres, sebészeti, valamint pszichoterápia mellett egyre nagyobb jelentőséggel bírnak a fizioterápia egyes ágai.
A fizioterápia természeti (fizikai, kémiai) energiákkal való gyógyítást jelent, elnevezése a görög physos („füzosz”) szóból ered, melynek jelentése: természet. Ősi gyógymódként már az ősember is használta a napot, a vizet és a különféle növényeket, illetve Hippokratész (i.e. 460 – i.e 377) is alkalmazott masszázst, hidroterápiát és különféle berendezéseket. A fizioterápia fejlődése a 19. századtól gyorsult fel – a modern hidroterápia és a gyógytorna alapjainak kidolgozásával. A fizioterápia tág fogalom, beletartozik a fizikoterápia is, mely a természetes és mesterségesen előállított energiák (nap, víz, hőmérséklet, elektromosság, mágnesesség, ultrahang, emberi mozgás) hatására épülő kezeléseket foglalja magában.
Hazánkban a fizioterápiás tevékenységek csoportosítása a bevitt energia alapján történik, az alábbi módon:
Fizikoterápia:
Kémiai energiák:
Egyéb:
Napjainkban a modern életmód és az átlagéletkor növekedésének következményeként megnőtt a fizioterápiás kezelésekre szoruló betegek száma, és egyre nagyobb az igény a természetes gyógymódok alkalmazására is. A magas szintű betegellátás során elengedhetetlen a teamtagok összehangolt együttműködése a komplex gyógykezelés hatékonysága és eredményessége érdekében. A megelőzésben, gyógyításban és a rehabilitációban alkalmazott gyógyszeres, sebészeti, valamint pszichoterápia mellett egyre nagyobb jelentőséggel bírnak a fizioterápia egyes ágai.
Forrás: Magyar Gyógytornász. Fizioterapeuták Társasága, Gyógytornászok Világszövetsége, Bender Tamás: Bizonyítékokon alapuló fizioterápia 2017., Bálint Géza-Bender Tamás: A fizioterápia elmélete és gyakorlata 1995. egeszsegvonal.gov.hu, OMINT-OORI